Тази книга не премълчава нищо.
Тази книга казва почти всичко.
“Почти”, защото всички сме различни и имаме собствена представа за живота. Гленън Дойл е толкова откровена, че разголва себе си между страниците, за да разкрие нещата от невидимия ред вътре в нас, в който може да открием дълго търсени отговори на важни въпроси.
Въпросите
Какво обичам?
Какво ме кара да се чувствам жива?
Какво е красотата за мен и кога намирам време да се изпълня с нея?
Коя е душата под всички тези роли?
Понякога имаме нужда от известна неяснота във външното проявление на света, за да се вгледаме по-дълбоко в истинността, която витае в нас, да притихнем и да се вслушаме в себе си.
Трите теми в „Неопитомена“*
Клетката
Ключове
Свободна
„Ние можем да правим трудни неща.“
Това е житейската философия на Гленън Дойл – активист, оратор, мотивационен лидер. Майка на три деца, която се опитва да преодолее неравенството в света, като създава благотворителната организация Together Rising.
Гленън Дойл, снимка: Мелиса Литъл
Книгата е като съкровена изповед, разказана в интимни истории и емоционални преживявания, които често звучат неудобно, когато някой се осмели да ги изговори на глас. Но не бива да ги избягваме напълно, все едно не съществуват, защото когато свалим маските на предразсъдъците, едва тогава започваме да живеем истински, без да изоставяме това, което сме.
Струва ми се, че всяка жена може да открие по нещо от себе си, когато се потопи в личния свят на Гленън Дойл, както направих аз. Така се върнах към една история от детството, която едва ли ще забравя някога, защото белезите от нея, макар и невидими, са още тук, за да ми припомнят коя бях и каква съм сега.
Неопитомена.
Историята
– Косата ти боядисана ли е?
– Още не.
– Защо ми пращаш тази снимка? – учудва се Иво.
– За да ме имаш.
– Тъкмо щях да те питам за белите коси отпред.
~ ~ ~
Боядисвам се рядко, може би два пъти в годината. Така се уча да не изпитвам неудобство от белезите на времето, които с годините стават все повече. Те са тези, които разказват целия ми свят. Моят. Нашият, в който се имаме един друг.
Мисля си, че мога да прикрия всичко отвън, но себе си няма къде и как да скрия отвътре.
Бях в десети клас, когато на мама и хрумна идеята да ме заведе на преглед при пластичен хирург, който да поправи стърчащите ми уши, – с мое съгласие.
Изтърпях всичко. Упоиките. Странното усещане, когато някой рисува с маркер по кожата ми, за да очертае формата. Нетърпимата болка след това. Успокоителното хапче през нощта. Превръзката на главата, която трябваше да нося в продължение на две седмици, докато си стоя у дома.
Естетичната операция не беше толкова успешна, колкото очакваше младата лекарка, специализирала в чужбина в началото на деветдесетте. Тогава тя предложи втора операция – този път – безплатна, но аз отказах, въпреки че разбирах мотивите на мама. Нямах нужда от повече излишни шевове, които ме поправят. Нито се срамувах, когато някои от момчетата в училище ми се подиграваха. Беше по-важно аз да се приема, отколкото да бъда приета от останалите.
Така се научих да нося белезите си. С всяка малка бръчица около очите, осъзнавам, че в тях се крие очарованието на живота, който сам по себе си е шедьовър.
~ ~ ~
Наскоро открих няколко от черно-белите снимки от фотото, които бяха необходими на хирурга преди операцията. Загледах се отвътре навън. Различни гледни точки, различно усещане. И пак се намерих – някъде отвъд обичайните представи и чуждите очаквания за красота, които понякога изопачават истинската ни същност, като ни карат да се чувстваме несъвършени.